Vopak logo
Nederlands / English

 
print
Home » Pers

Vopak: bedrijfsresultaat exclusief bijzondere posten over eerste halfjaar 2007 stijgt met 31% tot EUR 139,4 miljoen

Rotterdam, 31 augustus 2007
 
In miljoenen EUR
1H 2007
1H 2006
D%
 
 
 
 
Opbrengsten uit dienstverlening
423,7
382,8
+ 11
 
 
 
Bedrijfsresultaat
149,3
103,3
+ 45
Bedrijfsresultaat exclusief bijzondere posten
139,4
106,8
+ 31
 
 
 

Nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen

91,5
52,9
+ 73

Nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen exclusief bijzondere posten

 
82,3
 
55,3
 
+ 49
 
 
 
Winst per gewoon aandeel
1,47
0,85
+ 73
Winst per gewoon aandeel exclusief bijzondere posten
1,32
0,89
+ 48
 
Kernpunten eerste halfjaar 2007:
  • Het bedrijfsresultaat exclusief bijzondere posten stijgt met 31% tot EUR 139,4 miljoen (1H 2006: EUR 106,8 miljoen)
  • Het nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen stijgt met 73% tot EUR 91,5 miljoen (1H 2006: EUR 52,9 miljoen)
  • Winst per gewoon aandeel exclusief bijzondere posten stijgt met 48% tot EUR 1,32 (1H 2006: EUR 0,89)
  • De vraag naar opslagdiensten is onverminderd hoog op alle markten
  • Alle divisies hebben bijgedragen aan de verbetering van het bedrijfsresultaat
  • De nieuwe terminal in Zhangjiagang (China) is in juni in gebruik genomen met een opslagcapaciteit van 124.600 cbm

Vooruitzichten korte termijn:

  • Gedurende 2007 en 2008 zal Vopak wereldwijd meer dan 2,3 miljoen cbm aan opslagcapaciteit toevoegen, inclusief uitbreiding in Zhangjiagang (China)
  • De volgende projecten voor oplevering in 2009 zijn goedgekeurd: Botlek (Nederland) en Alemoa (Brazilië), in totaal 190.000 cbm
  • Onvoorziene omstandigheden voorbehouden en rekening houdend met de kosten van de uitvoering van de strategische initiatieven, verwacht Vopak in 2007 een rond de 20% hoger bedrijfsresultaat exclusief bijzondere posten (2006: EUR 220,9 miljoen)

John Paul Broeders, Voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklijke Vopak N.V.:

 ‘Vopak zal in de huidige markt haar groeimogelijkheden als gespecialiseerd tankopslagbedrijf ten volle blijven benutten en deze omzetten in een goed resultaat. De vraag naar de opslagdiensten blijft onverminderd hoog en op verschillende plaatsen in de wereld biedt dit aantrekkelijke groeimogelijkheden. Bijzonder trots ben ik op onze mensen in China die in juni de nieuwe terminal in Zhangjiagang in gebruik hebben genomen. Hiermee kunnen we onze klanten op weer een nieuwe locatie binnen ons wereldwijde netwerk de excellente service bieden die zij van Vopak mogen verwachten. Vopak blijft zoeken naar nieuwe mogelijkheden in de groeiende markt voor opslagdiensten en ik ben dan ook verheugd om aan te kondigen dat wij de Zhangjiagang terminal verder zullen uitbreiden. Daarnaast zullen we uitbreiden in Brazilië (Alemoa) en Nederland (Botlek).

De groeistrategie, die voorziet in het in toenemende mate leveren van excellente opslagdiensten op plaatsen daar waar onze klanten behoefte aan hebben, krijgt zo gestalte, terwijl de organisatie tevens continu werkt aan een verdere verbetering in de zin van veiligheid, kwaliteit en efficiency.’


Marktontwikkelingen

De vraag naar de opslagdiensten blijft onverminderd hoog in alle sectoren en geografische gebieden. Dit wordt deels gedreven door een toename van het gebruik van grondstoffen en halffabrikaten, en deels doordat de afstand tussen de plaats van productie en de plaats van consumptie steeds groter wordt. Dit resulteert in meer vervoer over zee. In die vervoersketen speelt het tijdelijk opslaan van producten een essentiële rol in strategisch gelegen havenplaatsen. Vopak biedt haar klanten de mogelijkheid tot logistieke optimalisatie door opslagdiensten aan te bieden in im- en export havens, alsook in zogenaamde hub locaties waar kleinere hoeveelheden van producten worden verzameld om vervolgens als één grote partij verscheept te worden naar een verre bestemming.

Daarnaast neemt de vraag naar biobrandstoffen toe. Vopak speelt op deze vraag in door op verschillende plaatsen in de wereld specifieke services te ontwikkelen samen met de producenten en handelaren in deze producten.

 
Groei

In Zhangjiagang (China) is in juni 2007 een nieuwe terminal voor chemische producten in gebruik genomen met een opslagcapaciteit van 124.600 cbm. Vopak heeft het volledige eigendom van deze Chinese terminal en voorziet verdere uitbreiding in de komende jaren. Daarnaast zijn in deze periode nieuwe opslagtanks in gebruik genomen op de terminals in Sydney (Australië), Lanshan (China), Ulsan (Korea) en Vlaardingen (Nederland).

Op basis van de toegenomen vraag van onze klanten heeft Vopak ook in deze verslagperiode weer nieuwe bouwplannen aangekondigd. Zo zullen bijvoorbeeld de terminals in Singapore weer worden uitgebreid zowel voor olie- als chemieproducten. In Vietnam wordt op de vorig jaar verworven terminal in Ho Chi Minh Stad een begin gemaakt met een eerste uitbreiding specifiek voor chemische producten. Tevens zijn er uitbreidingen op de Botlek terminal in Rotterdam en de terminal in Alemoa (Brazilië). De terminal in Teesside (Verenigd Koninkrijk) zal voor onder andere biobrandstoffen worden uitgebreid.

In Brazilië heeft Vopak een acquisitie aangekondigd van een terminal in Suape. Het ‘due diligence’ onderzoek is in volle gang en naar verwachting kan deze aankoop dit jaar worden afgerond.

Met betrekking tot de ontwikkeling van de LNG terminal op de Maasvlakte bij Rotterdam verwacht Vopak binnen enkele maanden een definitieve investeringsbeslissing te kunnen nemen.

Voor een overzicht van de gerealiseerde, onderhanden en geplande groeiprojecten wordt verwezen naar bijlage 1.
 

Toelichting bij het verkort geconsolideerde financieel tussentijds bericht

 
Opbrengsten uit dienstverlening

Vopak realiseert in de eerste helft van 2007 EUR 423,7 miljoen aan opbrengsten uit dienstverlening, een stijging van 11% ten opzichte van het eerste halfjaar 2006 (EUR 382,8 miljoen), ondanks een negatief valutaomrekeningseffect van EUR 7,7 miljoen.

Alle divisies hebben positief bijgedragen aan de stijging van de opbrengsten uit dienstverlening. Deze toename is gerealiseerd door een combinatie van een verdere verhoging van de bezettingsgraad op de terminals, capaciteitsuitbreidingen op bestaande terminals, het ontwikkelen van nieuwe terminals en verhoging van de omzet per kubieke meter opslagcapaciteit.

Bedrijfsresultaat

Het bedrijfsresultaat stijgt met 45% tot EUR 149,3 miljoen (1H 2006: EUR 103,3 miljoen). Hierin is, ten opzichte van de vergelijkbare periode in 2006, een negatief valutaomrekeningseffect van

EUR 2,3 miljoen opgenomen. Gecorrigeerd voor bijzondere posten steeg het bedrijfsresultaat met 31% tot EUR 139,4 miljoen (1H 2006: EUR 106,8 miljoen).

Deze stijging is het resultaat van de strategische focus op groei, zowel bij bestaande bedrijven als door het ontwikkelen van nieuwe terminals. Door actief in te spelen op de wensen van onze cliënten in combinatie met kostenbeheersing konden diverse divisies hun rendement verbeteren.

De joint venture terminal in Estland heeft te lijden van stagnerende toevoer van producten vanuit Rusland.

Als bijzondere posten zijn in het eerste halfjaar van 2007 opgenomen de boekwinsten van de verkopen van de participatie in VOTG Tanktainer GmbH (EUR 6,6 miljoen), de tankautoreinigingsstations in Zweden (EUR 1,4 miljoen) en de terminal in Westwego in de VS (EUR 2,8 miljoen). In verband met de in 2008 te effectueren verkoop van de terminal in Hemiksem (België) is een bijzondere waardevermindering toegepast van EUR 0,9 miljoen. In totaal leveren deze desinvesteringen een bijdrage van EUR 9,9 miljoen aan het bedrijfsresultaat (bijzondere posten 1H 2006: EUR 3,5 miljoen negatief).

Nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen

Het nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen is met 73% toegenomen tot EUR 91,5 miljoen (1H 2006: EUR 52,9 miljoen). Het nettoresultaat stijgt meer dan het bedrijfsresultaat door een eenmalige positieve bijdrage door de vrijval van een belastingvoorziening in Singapore (EUR 3,0 miljoen) en relatief lagere financieringslasten.

De lagere dollarkoers heeft een positief effect op de financieringslasten en tevens is een relatief groter deel van de interest toegerekend aan projecten in aanbouw.

Materiële vaste activa

Gedurende het eerste halfjaar 2007 is er totaal EUR 155,5 miljoen geïnvesteerd, waarvan

EUR 113,4 miljoen in uitbreidingsinvesteringen op bestaande terminals. Voor nadere details van de goedgekeurde plannen verwijzen wij naar het groeiperspectief in bijlage 1.

Eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders

Het eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders verbeterde in het eerste half jaar met EUR 48,6 miljoen. De verbetering werd met name veroorzaakt door het nettoresultaat over het eerste halfjaar en de rechtstreekse mutaties in het eigen vermogen. Verder is er in het eerste halfjaar een totaal dividend uitgekeerd van EUR 49,2 miljoen. Voor een nadere specificatie verwijzen wij naar bijlage 3e.

 
Rentedragende leningen

Ter financiering van de groeistrategie van Vopak is een nieuwe onderhandse lening geplaatst in de Amerikaanse ‘Private Placement market’ voor USD 375 miljoen. Van deze lening is op 19 juni

USD 275 miljoen opgenomen en het resterend deel zal opgenomen worden in december 2007.

De onderhandse lening is samengesteld uit verschillende tranches met looptijden van 8, 10, 12 en 15 jaar, allen met aflossing per einde van de looptijd. De tranche met een looptijd van 8 jaar (USD 75 miljoen) heeft een variabel rentepercentage, terwijl de andere drie tranches van elk USD 100 miljoen een vast rentepercentage hebben met een gemiddeld rentepercentage van ongeveer 6%.

Als gevolg van het investeringsprogramma bedraagt het totaal van de rentedragende leningen per 30 juni 2007 EUR 672,7 miljoen (31 december 2006: EUR 514,1 miljoen).

 
Gebeurtenissen na balansdatum

Vopak heeft op 24 juli een overeenkomst gesloten met de ‘Hamburg Port Authority Anstalt’ over de verplaatsing van de activiteiten van Vopak Dupeg Tank Terminal naar Vopak Terminal Hamburg, zodat het terrein door de autoriteiten voor andere activiteiten ingezet kan worden. Voor de verplaatsingskosten ontvangt Vopak een vergoeding van EUR 101 miljoen, hetgeen naar verwachting geen effect zal hebben op het nettoresultaat. Van de vergoeding is EUR 27 miljoen ontvangen op 15 augustus. Het resterende bedrag zal in twee tranches ontvangen worden: EUR 59 miljoen op 2 januari 2008 en EUR 15 miljoen op 2 januari 2009.

Vopak heeft per 1 augustus met een syndicaat van twaalf internationale relatiebanken een doorlopende kredietfaciliteit in diverse valuta ter waarde van EUR 1 miljard afgesloten. Deze nieuwe ‘revolving credit facility’ heeft een initiële looptijd van 5 jaar met 2 verlengingsopties van ieder 1 jaar. Daarnaast is een optie tot verhoging van de faciliteit naar EUR 1,2 miljard inbegrepen.

Deze nieuwe faciliteit vervangt een kredietfaciliteit van EUR 500 miljoen, die in juli 2005 was afgesloten en die volledig vrij ter beschikking stond.

 
‘Toekomstgerichte uitspraken’

Dit document bevat uitspraken waarin een vooruitblik wordt gegeven. Deze uitspraken zijn gebaseerd op thans beschikbare plannen en projecties. Gezien de dynamiek van de markten en de omgeving waarin wij onze logistieke diensten in 30 landen aanbieden, kunnen wij de juistheid en volledigheid van dergelijke verklaringen niet garanderen.

Eventuele onvoorziene omstandigheden betreffen ondermeer bijzondere baten en lasten, onverwachte economische, politieke en valutaontwikkelingen en mogelijke veranderingen in

IFRS-verslaggevingsregels.

De verklaringen waarin een vooruitblik wordt gegeven moeten altijd worden beoordeeld in het kader van gebeurtenissen, risico’s en onzekerheden in de markten en omgeving waarin Vopak opereert. Mogelijk kunnen deze factoren ertoe leiden dat de uiteindelijk behaalde resultaten materieel afwijken.


Kerncijfers*
 
 
1H07
1H06
D%
 
 
 
 
Resultaten (in miljoenen EUR)
     

Opbrengsten uit dienstverlening

423,7
382,8
11
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA) **
196,6
149,0
32
Bedrijfsresultaat (EBIT) **
149,3
103,3
45
Nettoresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders **
92,4
54,1
71
Nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen **
91,5
52,9
73

Kasstroom uit operationele activiteiten (netto)

96,1
56,8
69
 
 
 
 
Investeringen (in miljoenen EUR)
 
 
 

Totaal investeringen

164,1
109,5
50

Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen

2.216,4
2.123,4
4
Gemiddeld geïnvesteerd vermogen                  
1.152,8
1.111,7
4
 
 
 
 
Vermogen en financiering (in miljoenen EUR)
 
 
 
Eigen vermogen toekomend aan aandeelhouders
719,6
608,0
18
Rentedragende leningen
672,7
523,5
29
Netto rentedragende schuld
529,4
457,2
16
 
 
 
 
Verhoudingscijfers
 
 
 
Return On Capital Employed (ROCE)
25,9
18,6
 
Nettofinancieringspositie : EBITDA
1,83
1,82
 
Interestdekkingsgetal (EBITDA : nettofinancieringslasten)
8,1
6,4
 
 
 
 
 
Kerncijfers per gewoon aandeel (in EUR)
 
 
 
Winst per gewoon aandeel
1,47
0,85
73
Winst per gewoon aandeel exclusief bijzondere posten
1,32
0,89
48
Verwaterde winst per gewoon aandeel
1,47
0,85
73
Verwaterde winst per gewoon aandeel exclusief bijzondere posten
1,32
0,89
48
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bedrijfsgegevens
 
 
 
Aantal medewerkers op einde van de periode
3.489
3.380
 
 
 
 
 
Valutakoersen (in EUR)
 
 
 
Gemiddelde US Dollar
1,33
1,23
 

US Dollar op het einde van de periode

1,35
1,28
 

Gemiddelde Singapore Dollar

2,03
1,98
 

Singapore Dollar op het einde van de periode

2,07
2,02
 
 
 
 
 
Aantal uitstaande gewone aandelen
 
 
 

Gewogen gemiddelde

62.343.418
62.297.065
 

Gewogen gemiddelde, verwaterd

62.381.925
62.367.747
 

Totaal inclusief ingekochte eigen gewone aandelen

62.450.656
62.450.656
 

Totaal ingekochte eigen gewone aandelen

60.000
140.000
 

Aantal uitstaande financieringspreferente aandelen

19.451.000
19.451.000
 

*      op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast

**     inclusief bijzondere posten


Belangrijke data
26 oktober 2007  Publicatie resultaten derde kwartaal 2007 middels een trading update
7 maart 2008  Publicatie jaarresultaat 2007
24 april 2008  Publicatie resultaten eerste kwartaal 2008 middels een trading update
24 april 2008  Algemene Vergadering van Aandeelhouders
28 april 2008  Aandelenkoers ex-Dividend
30 april 2008  Registratiedatum Dividend (‘Record Date’)
28 augustus 2008  Publicatie resultaten eerste halfjaar 2008
7 november 2008  Publicatie resultaten derde kwartaal 2008 middels een trading update

 

Profiel

Koninklijke Vopak N.V. is ’s werelds grootste onafhankelijke tankterminal operator, gespecialiseerd in de opslag en overslag van vloeibare en gasvormige chemie- en olieproducten. Desgewenst levert Vopak logistieke diensten voor klanten van de terminal.
Vopak exploiteert 75 terminals met een opslagcapaciteit van ruim 21 miljoen cbm in 30 landen. Deze liggen op strategische plaatsen ten opzichte van de gebruikers en de belangrijkste vaarroutes. Klanten zijn overwegend ondernemingen uit de chemische en olie-industrie voor wie Vopak een grote verscheidenheid aan producten opslaat die zijn weg naar een groot aantal industrieën vindt.


Voor meer informatie

Koninklijke Vopak N.V.
Corporate Communication & Investor Relations
Rolf Brouwer

Telefoon : 010 - 400 2777
E-mail  : corporate.communication@vopak.com
Website : http://www.vopak.com/


De analistenpresentatie zal via een on-demand audioweergave op 31 augustus 2007 vanaf 13.00 uur op de website (http://www.vopak.com/) worden weergegeven.

Persfoto’s van Vopaks Raad van Bestuur, nieuwe terminals en activiteiten zijn als downloads beschikbaar op http://www.vopak.nl/press/142_460.php.

 
 
Bijlagen:
 

1.       Groeiperspectief

2.       Toelichting op de resultaten per divisie

3.       Verkort geconsolideerd tussentijds financieel bericht

a.       Geconsolideerde winst- en verliesrekening

b.       Specificatie opbrengsten uit dienstverlening en bedrijfsresultaat

c.       Verkorte geconsolideerde balans

d.       Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht

e.       Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat

4.       Vopak geconsolideerd inclusief proportionele consolidatie van de joint ventures in tankopslag

 


Bijlage 1:         Groeiperspectief*

Gerealiseerd in 1H 2007
Goedgekeurde plannen en in aanbouw voor 2007 en 2008
Ontwikkelingen/Studies
Optimalisatie huidige capaciteit
 
 
  • Ombouw tanks in Malmö (Zweden)
  • Verkoop Westwego Terminal (VS) - 123.400 cbm
  • Kleinere optimalisaties en buiten gebruikstellingen, netto - 16.200 cbm

 

  • Verplaatsing van de Vopak DUPEG Terminal naar de nabij gelegen Vopak Terminal Hamburg
  • Overdracht van de terminal in Hemiksem in 2008

 

 

Uitbreiding op bestaande terminals 

  • Sydney (Australië): Site B terminal 75.000 cbm voor olieproducten
  • Lanshan (China) 30.000 cbm voor olieproducten
  • Ulsan (Korea) 10.000 cbm voor chemische producten
  • Kleinere projecten waaronder Vlaardingen (Nederland) in totaal 8.500 cbm

 

  • Rotterdam (Nederland): extra capaciteit 440.000 cbm en een steiger voor olieproducten
  • Fujairah (VAE): toevoegen 380.000 cbm voor olieproducten
  • Diverse lokale projecten voor vooral chemische producten in onder meer ACS-Antwerpen (België), Botlek en Vlaardingen (Nederland), Londen (VK), Penjuru (Singapore) en Caojing (China), Ho Chi Minh Stad (Vietnam), Darwin (Australië), Map Ta Phut (Thailand), Ulsan (Korea), Houston (VS), Altamira (Mexico) en Puerto Cabello (Venezuela), totaal 320.000 cbm
  • Sebarok (Singapore): 216.000 cbm voor olie­producten
  • Banyan (Singapore): diverse projecten met een totaal van 380.000 cbm
  • Uitbreiding van de terminal in Zhangjiagang (China) met 85.000 cbm
  • Uitbreidingen in 2009 op de Botlek (Rotterdam) en Alemoa (Brazilië) terminals, in totaal 190.000 cbm

 

  • Onderzoek naar diverse capaciteitsuitbreidingen

 

Overname, fusies en joint ventures
 
 
  • ‘Due diligence’ proces gestart voor terminal in Suape (Brazilië)

 

Nieuwe terminals op nieuwe locaties
  • Zhangjiagang (China) 124.600 cbm voor chemische producten

 

  • Antwerpen (België): chemieterminal op Linkeroever, 100.000 cbm

 

  • Amsterdam (Nederland):
    Milieueffectrapportage
  • Diverse studies

 

Ontwikkelen van concepten voor nieuwe producten
 
  • Botlek-Noord Terminal (Nederland): ombouw voor biodiesel co-siting
  • Banyan (Singapore): biodiesel 105.000 cbm
  • Teesside (VK) uitbreiding 40.000 cbm voor onder andere biobrandstoffen

 

  • LNG project - Gate terminal (j.v. Vopak en N.V. Nederlandse Gasunie): Selectie van aannemer
  • Onderzoek naar LNG terminal in Rostock (Duitsland)
  • Onderzoek naar opslag voor biodieselfabrieken

 

In totaal is 248.100 cbm nieuwe capaciteit in gebruik genomen, en 139.600 cbm afgestoten

Deze projecten en de in gebruik genomen capaciteit resulteren in een capaciteitstoename in 2007 en 2008 van meer dan 2,3 miljoen cbm en 190.000 cbm in 2009

 

* Deze lijst geeft een indicatie van de inspanning om het netwerk uit te breiden en is niet limitatief

 

Bijlage 2:         Toelichting op de resultaten per divisie

 

Chemie Europa, Midden-Oosten & Afrika (CEMEA) - ‘Continu actief inspelen op nieuwe marktontwikkelingen

In miljoenen EUR

1H07
 
1H06
 
Opbrengsten uit dienstverlening
161,2
145,9
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)
60,8
44,7
Bedrijfsresultaat (EBIT)
43,5
27,4
Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen
708,0
698,9
Gemiddeld geïnvesteerd vermogen
353,9
372,4
Return On Capital Employed (ROCE)
24,6%
14,7%
Bezettingsgraad
97%
92%
 

De opbrengsten uit dienstverlening nemen met 10% toe tot EUR 161,2 miljoen, als gevolg van een betere bezettingsgraad, verandering van producten en tariefsaanpassingen. In nagenoeg alle markten kan er worden ingespeeld op een sterke vraag naar opslag. De extra vraag naar opslag van oleochemicaliën en bio-ethanol en een goede beheersing van de kosten dragen bij aan de verbetering van het bedrijfsresultaat tot EUR 43,5 miljoen. Ter verdere optimalisatie van het netwerk van terminals in Europa is de Hemiksem terminal in Antwerpen (België) verkocht, met overdracht in 2008, dit leidt tot een bijzondere waardevermindering van EUR 0,9 miljoen.

 

Olie Europa, Midden-Oosten & Afrika (OEMEA) - ‘Slagvaardig inspelen op toenemende marktvraag

In miljoenen EUR

1H07
 
1H06
 
Opbrengsten uit dienstverlening
95,9
78,9
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)
50,8
38,9
Bedrijfsresultaat (EBIT)
43,3
31,7
Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen
440,3
425,1
Gemiddeld geïnvesteerd vermogen
158,7
150,6
Return On Capital Employed (ROCE)
54,5%
42,1%
Bezettingsgraad
97%
92%
 

Een combinatie van een verder stijgende bezettingsgraad en aanpassing van de tarieven leidt tot een stijging van de opbrengsten uit dienstverlening met 22% tot EUR 95,9 miljoen.

De joint venture terminal in Estland heeft te lijden van stagnerende toevoer. Bovenstaande factoren in combinatie met stijgende kosten en een bijzondere post inzake de opbrengst van de verkoop van de tankautoreinigingsstations in Zweden (EUR 1,4 miljoen positief) zorgden voor een verdere toename van het bedrijfsresultaat met 37% naar EUR 43,3 miljoen.

 
Azië - ‘Groei continueren met goede resultaten

In miljoenen EUR

1H07
 
1H06
 
Opbrengsten uit dienstverlening
67,1
59,3
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)
50,9
47,0
Bedrijfsresultaat (EBIT)
39,0
36,9
Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen
635,5
564,1
Gemiddeld geïnvesteerd vermogen
417,7
358,9
Return On Capital Employed (ROCE)
18,7%
20,6%
Bezettingsgraad
97%
98%

De opbrengsten uit dienstverlening nemen toe met 13% tot EUR 67,1 miljoen, ondanks een valutaomrekeningseffect van EUR 1,1 miljoen negatief. De belangrijkste oorzaak is de capaciteitsuitbreiding op nieuwe en bestaande terminals, waaronder de terminals in

Banyan (Singapore), Darwin en Sydney (Australië). In juni van dit jaar is de nieuwe terminal in Zhangjiagang (China) in gebruik genomen.

Dit resulteert in een verbetering van het bedrijfsresultaat met 6% tot EUR 39,0 miljoen, inclusief stijgende kosten in verband met de nieuwe terminals in Banyan (Singapore) en Zhangjiagang (China) en een negatief valutaomrekeningseffect van EUR 0,8 miljoen. De inspanningen met betrekking tot mogelijke verkoop van het belang in de Xiamen (China) terminal zijn gestaakt.

Noord-Amerika - ‘Focus op resultaatverbetering werpt vruchten af’

In miljoenen EUR
1H07
 
1H06
 

Opbrengsten uit dienstverlening

66,0
65,2

Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)

24,1
18,5

Bedrijfsresultaat (EBIT)

18,3
12,1

Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen

306,2
326,9

Gemiddeld geïnvesteerd vermogen

145,9
164,7

Return On Capital Employed (ROCE)

25,1%
14,7%

Bezettingsgraad

96%
96%
 

De opbrengsten uit dienstverlening stijgen, ondanks een negatief valutaomrekeningseffect van EUR 4,8 miljoen, tot EUR 66,0 miljoen. Aangepaste tarieven in combinatie met meer opslag van producten, gerelateerd aan biobrandstoffen, compenseren de vermindering van opbrengsten als gevolg van de sluiting van de spoorwagonreinigingsinstallatie en de afvalwaterverwerking voor derden op de Deer Park terminal in Houston (VS).

Het bedrijfsresultaat stijgt met 51% tot EUR 18,3 miljoen, inclusief een bijzondere bate van

EUR 2,8 miljoen als gevolg van de verkoop van de terminal in Westwego (VS) en een negatief valutaomrekeningseffect van EUR 0,9 miljoen.

Latijns-Amerika - ‘Continuering van stabiele prestatie’

 

In miljoenen EUR

1H07
 
1H06
 
Opbrengsten uit dienstverlening
31,3
31,2
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)
13,8
13,7
Bedrijfsresultaat (EBIT)
10,5
10,4
Gemiddeld bruto geïnvesteerd vermogen
121,4
115,7
Gemiddeld geïnvesteerd vermogen
83,1
82,5
Return On Capital Employed (ROCE)
25,2%
25,2%
Bezettingsgraad
84%
89%
 

De opbrengsten uit dienstverlening stijgen licht tot EUR 31,3 miljoen, ondanks een dalende bezettingsgraad en negatief valutaomrekeningseffect van EUR 1,4 miljoen.

Het bedrijfsresultaat stijgt licht tot EUR 10,5 miljoen, inclusief een negatief valutaomrekeningseffect van EUR 0,5 miljoen.

Er wordt gewerkt aan het afronden van de ‘due diligence’ in verband met de aankoop van een terminal in Suape (Brazilië) ter grootte van 83.000 cbm. Naar verwachting kan deze aankoop dit jaar worden afgerond.

 

Bijlage 3:         Verkort geconsolideerd tussentijds financieel bericht

Algemeen

Koninklijke Vopak N.V. (‘Vopak’) is een beursgenoteerde onderneming die gevestigd is in Nederland. Het verkorte geconsolideerde tussentijds financieel bericht over het eerste halfjaar 2007 omvat de cijfers van Vopak, haar dochterondernemingen (gezamenlijk de ‘Groep’ genoemd) en het belang van de Groep in joint ventures en geassocieerde ondernemingen waarop de ‘equity-methode’ wordt toegepast.

Dit verkorte geconsolideerde tussentijds bericht is opgesteld op basis van IAS 34 Tussentijdse financiële verslaggeving. Het bevat niet alle informatie die vereist is voor een volledige jaarrekening en dient in samenhang gelezen te worden met de door de accountants gecontroleerde jaarrekening zoals opgenomen in het Jaarverslag 2006.

Bij het opstellen van dit verkorte geconsolideerde tussentijds bericht zijn dezelfde waarderingsgrondslagen en berekeningsmethodes toegepast als voor de balans per 31 december 2006 en de resultatenrekening 2006. De doelstellingen en het beleid van de Groep op het gebied van financiële risico’s en risicobeheersing zijn eveneens ongewijzigd ten opzichte van hetgeen in de geconsolideerde jaarrekening over het boekjaar 2006 uiteengezet is.

Dit verkorte geconsolideerde tussentijds bericht is op 30 augustus goedgekeurd door de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen. Op de geconsolideerde halfjaarcijfers is geen accountantscontrole toegepast.


Bijlage 3a:       Geconsolideerde winst- en verliesrekening*
 
   
 
 
 
   
 
   
 
 
In miljoenen EUR
 
 
 
1H07
 
 
 
 
 

1H06

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opbrengsten uit dienstverlening
 

  423,7

 
 
 
 

  382,8

 
 
 
 
 
 
Overige bedrijfsopbrengsten
 

  12,3

  1)  
 

  2,1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal bedrijfsopbrengsten
 
 
 

  436,0

 
 
 
 
 
 

  384,9

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Personeelskosten
 

  121,6

 
 
 
 

  122,4

 
 
 
 
 
 
Afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen
 

  48,2

  2)  
 

 45,7

  3)  
 
 
 
Overige bedrijfskosten
 

  134,6

 
 
 
 

  131,1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal bedrijfslasten
 
 
 

  304,4

 
 
 
 
 
 

  299,2

 
 
 
 
     
 
   
 
   
 
Exploitatieresultaat
 
 
 

  131,6

 
 
 
 
 
 

  85,7

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Resultaat joint ventures en geassocieerde ondernemingen volgens de equity-methode

 
 
 

  17,7

 
 
 
 
 
 

  17,6

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bedrijfsresultaat (EBIT)
   
 

  149,3

   
 
 

  103,3

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Interest- en dividendopbrengsten

 

  3,2

 
 
 
 

  4,2

 
 
 
 
 
Financieringslasten
 

  - 24,2

 
 
 
 

  - 27,4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nettofinancieringslasten
 
 
 

  - 21,0

   
 
 
 

  - 23,2

 
 
   
 
 
 
   
 
   
 
 
Resultaat voor belastingen
   
 

  128,3

   
 
 

  80,1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Belastingen
 
 
 

  - 27,6

 
 
 
 
 
 

  - 19,0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nettoresultaat
   
 

  100,7

   
 
 

  61,1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Toe te rekenen aan:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Houders van gewone aandelen
 

  91,5

 
 
 
 

  52,9

 
 
 
 
 
 
Houders van financieringspreferente aandelen
 

  0,9

 
 
 
 

  1,2

 
 
 
 
 
 
Aandeel van derden
 

  8,3

 
 
 
 

  7,0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nettoresultaat
   
 

  100,7

   
 
 

  61,1

 
 
               
 
               
 
               
Winst per gewoon aandeel
 
 
 

  1,47

   
 
 
 

  0,85

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Verwaterde winst per gewoon aandeel
   
 

  1,47

 
 
 
 
 
 

  0,85

 
 
               

* op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast

1) inclusief EUR 10,8 miljoen aan bijzondere posten
2) inclusief bijzondere waardevermindering van EUR 0,9 miljoen
3) inclusief bijzondere post van EUR 3,5 miljoen negatief


Bijlage 3b:       Specificatie opbrengsten uit dienstverlening en bedrijfsresultaat*

Opbrengsten uit dienstverlening

 
 
 
 
 
 

In miljoenen EUR

1H07
1H06
D%
 
 
 
 
Chemie Europa, Midden-Oosten en Afrika
161,2
145,9
10,5
 
   
 
Olie Europa, Midden-Oosten en Afrika
95,9
78,9
21,5
 
   
 
Azië
67,1
59,3
13,2
 
   
 
Noord-Amerika
66,0
65,2
1,2
 
   
 
Latijns-Amerika
31,3
31,2
0,3
 
   
 
Niet toegerekend
2,2
1,4
 
 
   
 

Opbrengsten uit dienstverlening uit kernactiviteiten

423,7
381,9
10,9
 
   
 
Niet-kernactiviteiten
-
0,9
 
 
   
 
Opbrengsten uit dienstverlening
423,7
382,8
10,7
 
     
Bedrijfsresultaat
 
 
 
 
 
 

In miljoenen EUR

1H07
1H06
D%
 
 
 
 
Chemie Europa, Midden-Oosten en Afrika
44,4
27,4
62,0
 
   
 
Olie Europa, Midden-Oosten en Afrika
41,9
31,7
32,2
 
   
 
Azië
39,0
36,9
5,7
 
   
 
Noord-Amerika
15,5
12,1
28,1
 
   
 
Latijns-Amerika
10,5
10,4
1,0
 
   
 
Niet toegerekend
- 12,0
- 11,7
 
 
   
 

Bedrijfsresultaat uit kernactiviteiten exclusief bijzondere posten 

139,3
106,8
30,4
 
   
 
Niet-kernactiviteiten
0,1
-
 
 
   
 

Bedrijfsresultaat exclusief bijzondere posten 

139,4
106,8
30,5
 
   
 
Bijzondere posten:
 
 
 
- Chemie Europa, Midden-Oosten en Afrika
- 0,9
-
 
- Olie Europa, Midden-Oosten en Afrika
1,4
-
 
- Noord-Amerika
2,8
-
 
- Niet toegerekend
-
- 3,5
 
- Niet-kernactiviteiten
6,6
-
 
 
   
 
Bedrijfsresultaat (EBIT)
149,3
103,3
44,5
 
 
 
 

*        op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast


Bijlage 3c:       Verkorte geconsolideerde balans*
In miljoenen EUR
      30/06/07  
31/12/06
Activa
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Immateriële vaste activa

 
 

  38,6

 
 
 

  40,7

 

Materiële vaste activa

 
 

  1.191,8

 
 
 

  1.090,7

 

Financiële vaste activa

 
 

  238,3

 
 
 

  223,1

 
Latente belastingen
 
 

  18,7

 
 
 

  21,0

 
Derivaten
 
 

  1,5

 
 
 

  2,7

 

Pensioenen en soortgelijke verplichtingen

 
 

  71,0

 
 
 

  66,3

 
Overige vaste activa
 
 

  17,2

 
 
 

  17,0

 
Totaal vaste activa
 
 
 
 

  1.577,1

 
 
 
1.461,5
           
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Debiteuren en overige vorderingen

 
 

  194,7

 
 
 

  184,4

 
Verstrekte leningen
 
 

  19,5

 
 
 

  21,1

 
Vooruitbetalingen
 
 

  16,9

 
 
 

  20,3

 
Effecten
 
 

  0,5

 
 
 

  0,5

 
Derivaten
 
 

  7,8

 
 
 

  3,2

 
Liquide middelen
 
 

  165,1

 
 
 

  117,9

 

Activa aangehouden voor verkoop

 
 

  8,2

 
 
 

  11,4

 

Pensioenen en soortgelijke verplichtingen

 
 

  9,0

 
 
 

  0,3

 

Totaal vlottende activa

 
 
 
 

  421,7

 
 
 
359,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal activa
 
 
 
 

  1.998,8

 
 
1.820,6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eigen vermogen
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eigen vermogen toekomend aan aandeelhouders

 
 

  719,6

 
 
 

  671,0

 

Aandeel van derden in eigen vermogen

 
 

  70,4

 
 
 

  64,2

 
Totaal eigen vermogen
 
 
 
 

  790,0

 
 
 
735,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Verplichtingen
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rentedragende leningen

 
 

  602,4

 
 
 

  472,6

 
Derivaten
 
 

  25,3

 
 
 

  36,3

 
Voorzieningen
 
 

  175,0

 
 
 

  190,2

 
Totaal langlopende verplichtingen
 
 
 
 

  802,7

 
 
 
699,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schulden aan kredietinstellingen

 
 

  21,8

 
 
 

  29,5

 

Rentedragende leningen

 
 

  70,3

 
 
 

  41,5

 
Derivaten
 
 

  55,1

 
 
 

  44,2

 

Crediteuren en overige schulden

 
 

  206,4

 
 
 

  227,0

 

Verschuldigde belastingen

 
 

  39,3

 
 
 

  28,0

 

Pensioenen en soortgelijke verplichtingen

 
 

  1,9

 
 
 

  3,7

 
Overige voorzieningen
 
 

  11,1

 
 
 

  12,0

 

Verplichtingen met betrekking tot activa aangehouden voor verkoop

 
 

  0,2

 
 
 

  0,4

 
Totaal kortlopende verplichtingen
 
 
 
 

  406,1

 
 
 
386,3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal verplichtingen
 
 
 
 

  1.208,8

 
 
 
1.085,4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal eigen vermogen en verplichtingen
 
 
 
 

  1.998,8

 
 
 
1.820,6

*        op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast


 
Bijlage 3d:       Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht*
In miljoenen EUR
 
 
 
  1H07
 
 
 
1H06
 
 
Kasstroom uit operationele activiteiten (bruto)
 
 
127,3
 
 
 
87,9
 
 
 
Ontvangen interest
 
 
5,9
 
 
 
2,4
 
 
 
Ontvangen dividend
 
 
0,4
 
 
 
0,4
 
 
 
Betaalde financieringslasten
 
 
- 20,7
 
 
 
- 17,4
 
 
 
Betaalde winstbelasting
 
 
- 16,8
 
 
 
- 16,5
 
 
 

Kasstroom uit operationele activiteiten (netto)

 
 
 
96,1
 
 
 
56,8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Immateriële vaste activa

 
 
- 1,4
 
 
 
- 2,0
 
 
 

Materiële vaste activa

 
 
- 155,5
 
 
 
- 82,4
 
 
 

Joint ventures en geassocieerde ondernemingen

 
 
- 3,0
 
 
 
- 10,4
 
 
 
Verstrekte leningen
 
 
- 3,4
 
 
 
- 12,0
 
 
 

Verwerving dochterondernemingen incl. goodwill

 
 
- 0,7
 
 
 
- 1,8
 
 
 
Overige vaste activa
 
 
- 0,1
 
 
 
- 0,9
 
 
 
Totaal investeringen
 
 
 
-164,1
 
 
 
-109,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Materiële vaste activa

 
 
4,0
 
 
 
1,4
 
 
 

Joint ventures en geassocieerde ondernemingen

 
 
6,9
 
 
 
-
 
 
 
Verstrekte leningen
 
 
1,9
 
 
 
30,1
 
 
 
Dochterondernemingen
 
 
3,3
 
 
 
-
 
 
 

Totaal desinvesteringen

 
 
 
16,1
 
 
 
31,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

 
 
 
-148,0
 
 
 
-78,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uitgekeerd deel agioreserve financieel preferente aandelen

 
 
- 13,0
 
 
 
- 13,0
 
 
 

Aflossing langlopende rentedragende leningen

 
 
- 105,0
 
 
 
- 1,8
 
 
 

Opname langlopende rentedragende leningen

 
 
277,9
 
 
 
12,6
 
 
 

Uitgekeerd dividend in contanten

 
 
- 46,7
 
 
 
- 37,4
 
 
 

Uitgekeerd preferent dividend

 
 
- 2,5
 
 
 
- 3,1
 
 
 
Uitoefening optierechten
 
 
0,7
 
 
 
0,2
 
 
 
Mutaties kortlopende financiering
 
 
- 3,5
 
 
 
- 23,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

 
 
 
107,9
 
 
 
- 66,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Netto kasstroom
 
 
 
56,0
 
 
 
- 87,4
 
 

Koers- en omrekeningsverschillen

 
 
 
- 1,1
 
 
 
- 2,0
 
 

Mutatie in liquide middelen (inclusief schulden aan kredietinstellingen)

 
 
 
 
54,9
 
 
 
 
- 89,4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Netto liquide middelen (inclusief schulden aan kredietinstellingen) per 1 januari

 
 
 
88,4
 
 
155,7
 

Netto liquide middelen (inclusief schulden aan kredietinstellingen) per 30 juni

 
 
 
143,3
 
 
66,3
 
 

*        op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast


Bijlage 3e:       Geconsolideerd overzicht van het totaalresultaat*

 
 
 
 
 
 
 
 

In miljoenen EUR

 
 
30/06/07
 
 
30/06/06
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Koersverschillen en effectief deel afdekkingen op netto investeringen in buitenlandse activiteiten

 
 
0,7
 
 
 
-14,1
 
 
Effectief deel reële waardewijziging cashflow hedges
 
0,5
 
 
0,9
 
 

Aanwending effectief deel cashflow hedges naar resultatenrekening

 
 
2,1
 
 
 
1,8
 
 

Totaal van de rechtstreeks geboekte winsten en verliezen in het eigen vermogen

 
 
 
3,3
 
 
 
- 11,4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nettoresultaat
 
 
100,7
 
 
61,1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaalresultaat
 
 
104,0
 
 
49,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Toe te rekenen aan:
 
 
 
 
 
 
 
Houders van gewone aandelen
 
96,1
 
 
43,5
 
 
Houders van financieringspreferente aandelen
 
0,9
 
 
1,2
 
 

Totaal toe te rekenen aan aandeelhouders

 
 
97,0
 
 
44,7
 
Aandeel van derden
 
 
7,0
 
 
5,0
 

Totaalresultaat

 
 
104,0
 
 
49,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mutaties in het eigen vermogen toe te rekenen aan aandeelhouders*
 

In miljoenen EUR

 
 
2007
 
 
2006
 
 
 
 
 
 
 
 
Stand per 1 januari
 
 
671,0
 
 
603,5
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Totaalresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders

 
97,0
 
 
44,7
 
 

Dividend aan gewone aandeelhouders in contanten

 
- 46,7
 
 
- 37,4
 
 

Dividend aan financieringspreferente aandeelhouders

 
- 2,5
 
 
- 3,1
 
 

Ingekochte aandelen geplaatst bij optiehouders

 
0,8
 
 
0,3
 
 

Mutaties eerste halfjaar

 
 
48,6
 
4,5
 
 
 
 
 
 
 
 
Stand per 30 juni
 
 
719,6
 
 
608,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

*        op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast


Bijlage 4:       Vopak geconsolideerd inclusief proportionele consolidatie van de joint ventures in tankopslag*

In miljoenen EUR

1H07
 
1H06
 
 
 
 
 
 
 

Winst en verliesrekening

 
 
 
 
 
 
Opbrengsten uit dienstverlening
 
476,1
 
434,1
 
 
Bedrijfsresultaat voor afschrijvingen (EBITDA)
 
202,1
 
164,8
 
 
Bedrijfsresultaat (EBIT)
 
156,1
 
110,2
 
 
Nettoresultaat toe te rekenen aan aandeelhouders
 
92,4
 
54,1
 
 

Nettoresultaat toe te rekenen aan houders van gewone aandelen

 
91,5
 
52,9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Balans
 
 
 
 
 
 
Totaal vaste activa
 
1.679,1
 
1.510,8
 
 
Totaal vlottende activa
 
471,6
 
373,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal activa
 
2.150,7
 
1.884,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal langlopende verplichtingen
 
898,5
 
866,1
 
 
Totaal kortlopende verplichtingen
 
462,2
 
353,7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Totaal verplichtingen
 
1.360,7
 
1.219,8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Totaal eigen vermogen

 
790,0
 
664,2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Financiële ratio’s

 
 
 
 
 
 
Interestdekkingsgetal
 
8,2
 
6,5
 
 
Nettofinancieringspositie : EBITDA
 
1,77
 
1,89
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*        op deze cijfers is geen accountantscontrole toegepast
 
Slogan